Jak przykleić fototapetę oraz naklejki ścienne. - krok po kroku. Poradnik naklejania na ścianę.

1. Przygotowanie ściany

Ściana musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz przygotowana:

 • Świeżą ścianę pokrytą gładzą, płytą kartonowo-gipsową lub innym materiałem chłonnym musisz zagruntować nie mniej niż 2 godziny przed przyklejeniem. Użyj do tego specjalnego środka gruntującego lub rozwodniony klej do tapet. Zwróć szczególną uwagę na to aby środek gruntujący wsiąkł w podłoże, nie zostawiając warstwy na powierzchni, gdyż to może spowodować osłabienie zastosowanego kleju.
 • Ścianę pokrytą farbą wyczyść mydłem malarskim, w przypadku grubej warstwy farby np. zmywalnej czy silikonowej przetrzyj papierem ściernym, zwiększy to przyczepność kleju do podłoża. Na koniec odtłuść ścianę.
 • Jeżeli ściana pokryta jest tapetą, usuń wszystkie warstwy starej tapety. Napraw uszkodzenia ściany, a na koniec wszystko zagruntuj.

2. Przygotowanie fototapety

Przed przystąpieniem do aplikacji fototapety na ścianę, sprawdź jej stan. Na suchej i czystej powierzchni rozłóż wszystkie jej pasy zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów, sprawdź czy zgadza się wzór, kolorystyka i gramatura.

3. Kleje

Do fototapet flizelinowych możesz wykorzystać:

 • Metylan Normal: granulat do gruntowania ścian.
 • Metylan Special lub Metylan Extra / Diall: w postaci granulatu lub „gotowych” do naklejania.

Klej stosuj według wskazówek i zaleceń producenta.

4. Klejenie

Fototapety papierowe i flizelinowe

 1. Rozplanuj ułożenie elementów fototapety na ścianie (zaleca się aby tapetować od okna do drzwi).
 2. Przed rozpoczęciem klejenia, zaznacz na ścianie pion.
 3. Nałóż równomiernie cienką warstwę kleju na ścianie przy pomocy pędzla lub wałka. Nakładaj go systematycznie, tak aby nie wysechł przed położeniem fototapety. Powierzchnia nakładania kleju powinna być nieco większa niż elementu fototapety.
 4. Nałóż elementy fototapety na posmarowaną ścianę, zaczynając od góry do dołu. W ten sposób, aby dolna część swobodnie opadała. Dokładnie dopasuj wzór do przyklejonego wcześniej elementu.
 5. Brzegi elementów fototapety delikatniej dociskaj przy pomocy miękkiej szczotki lub wałka. Usuń występujące pęcherzyki powietrza.
 6. Nadmiar kleju usuń lekko wilgotną i czystą gąbką. Wykonuj to bezpośrednio po nałożeniu każdego elementu fototapety, tak aby klej nie wysechł. Nie używaj żadnych chemicznych środków czystości oraz nie trzyj wielokrotnie w tym samym miejscu, gdyż może to spowodować zniszczenie powierzchni fototapety.

Materiały samoprzylepne (folie, flizelina)

Oczyść powierzchnię z kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń. Nie zaleca się prac na ścianach, na których były prowadzone roboty budowlane w ciągu ostatnich 4 tygodni.

Ze względu na zastosowanie różnych farb, wykonaj bezwzględny test, przed ostatecznym naklejeniem. Pomoże to ocenić czy folia się sprawdza oraz czy nie zachodzą reakcje chemiczne.

Źle przygotowana powierzchnia, może spowodować niemożność umiejscowienia naklejki, osłabienie kleju na folii lub nawet oderwanie farby.

Ogólne uwagi dotyczące fototapet

 • Obchodź się delikatnie z namoczoną fototapetą. Nawet wysokiej jakości materiał może zostać rozerwany.
 • Każdy wydruk ma granice wytrzymałości na ścieranie
 • Kolejne elementy fototapety przyklej obok siebie na styk lub na zakładkę. Jednak nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Łączenia możesz zamaskować za pomocą markera w odpowiednim kolorze. Dodatkowo są mniej widoczne jeżeli kleimy od źródła światła słonecznego.
 • W czasie naklejania brzegi fototapety są najbardziej narażone na uszkodzenia.
 • Nie naklejaj na nowych ścianach (do miesiąca)
 • W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia fototapety unikaj przewiewów i wietrzenia pomieszczenia. Unikaj tapetowania w upalnie dni, w zimie nie ogrzewaj intensywnie pomieszczenia. Pod żadnym pozorem do przyśpieszenia wysychania nie stosuj dodatkowych urządzeń grzewczych (np. suszarka).
 • W przypadku produktów samoprzylepnych wykonaj test materiału na danej powierzchni ściany, gdyż każda wymaga indywidualnego podejścia.